Erasmus+ Akreditasyonu Kuruluşlara Ne gibi Faydalar Sağlıyor?

Yeni Erasmus + programlama dönemi (2021-2027) ile birlikte bir dizi değişiklik ve yeni unsurlar geliyor. Bunlardan biri de Erasmus Akreditasyonudur.

Daha  kapsayıcı  (daha az fırsata sahip katılımcılar için daha fazla destek),  daha basit  (özellikle başvuru süreci) ve  daha yeşil  (daha çevre dostu ulaşıma katkılar) olması hedeflenen yani programın önceliklerinde yepyeni bir unsur da var: Erasmus akreditasyonu.

Peki akreditasyonun amacı nedir ve kime yöneliktir? 

Akreditasyon, uluslararası hareketlilik projeleri için bir tür üyelik kartı olarak da düşünülebilir. Yetişkin eğitimi, mesleki eğitim ve öğretim, okul eğitimi ve gençlik çalışmalarına odaklanmış okullar ve kuruluşlar için tasarlanmıştır. Akreditasyon, kuruluşların öğrencilerin, öğrenicilerin, öğretmenlerin, öğretim görevlilerinin ve diğer eğitim personelinin mesleki gelişimini ve kişisel gelişimini destekleyen Ana Eylem 1 (KA1) kapsamındaki öğrenme hareketliliği fırsatlarına erişimini kolaylaştıracaktır. Yeni programın yedi yıllık süresi boyunca, organizasyonların KA1 hareketliliği kapsamında mali destek alabilmeleri için yalnızca bir kez akredite olması yeterlidir. 

Erasmus akreditasyonu , başvuru sahiplerine birçok fayda sağlıyor. Akredite kuruluşlar ve koordinatörler, faaliyetlerinin istikrarlı finansmanına güvenebilir, planı değiştirme imkanı ile kendi proje uygulama stratejilerini belirleyebilir, ancak her zaman yeni bir başvuru sunmaya gerek kalmadan yeni işbirliği türlerini deneyebilirler “Bir akreditasyon başvurusunun hazırlanması, eğitim kurumlarına  mevcut durumlarını değerlendirme ve uluslararası işbirliği için uzun vadeli hedefler belirleme fırsatı veriyor Akreditasyon alan kuruluşlar için, idari yük azalacak ve kendi belirledikleri hedeflere ulaşmaya daha fazla odaklanabilecekler, " diye açıklıyor Lenka Henebrgová. 

Comments are closed.